PARFÜÜM, TUALETTVESI, KÖLNIVESI – MIS ON NENDE ERINEVUSED?

parfüüm, tualettvesi, kölnivesi - mis on nende erinevused

PARFÜÜM, TUALETTVESI, KÖLNIVESI – MIS ON NENDE ERINEVUSED?

Õhus hõljuv aroom saadavad meid päevast päeva ning pole midagi mõnusamat kui järsku pehme aroom meie ninna satub kas siis mööduvast inimesest või tööl arvuti taga istudes. Tänapäeval on aga poodi minnes väga suured valikud ka lõhnade suhtes ning vastavalt enda vajadusele ning soovidele on võimalik soetada just ideaalne lõhn: parfüüm, tualettvesi või siis kölnivesi.

Parfüüm

Parfüüm on neist kolmest kõige kontsentreeritum ning hinnalisem sisaldades umbes 20 – 30% aromaatseid ühendeid. Parfüüm püsib nahal või riietel väga kaua ning ka juba korra pihustades jäävad lõhnamolekulid meie kehale ja riietele päeva lõpuni.

Parfüüm püsib kõige kauem kuna temas on alkoholi sisaldus väiksem ning lõhnaaine kontsentratsioon kõige suurem, selle tõttu on ka parfüümid kallimad kui tualettveed ning Kölni veed.

Parfüüme kasutataksegi just siis kui soovitakse pikaajalist, tugevat aroomi, eriti kasutatakse parfüümi just õhtusel ajal.

Tualettvesi

Tualettvesi sisaldab ligikaudu 5 – 15% aromaatseid ühendeid, mis on kordades nõrgem kui parfüüm. Selle tõttu ei püsi tualettvee aroom nii kaua kui parfüümid oma, sellegi poolest kasutatakse neid väga tihti ning justnimelt päevasel ajal. Kuna tegemist on taskukohase variandiga ning tualettvett võib leida igast suuremast kauplusest, armastavad inimesed kasutada justnimelt seda varianti.

Tualettvett on mugav kasutada vastavalt vajadusele ehk seda on võimalik pihustada mitu korda päevas.

Kölnivesi ehk odekolonn

Viimane variant meie listis on kölnivesi, mis sisaldab endas 3 – 8 % aromaatseid ühendeid. Ajalooliselt on kölnivesi pärit just Kölnist, Saksamaalt (Kölnisch Wasser). Seda kasutatakse väga tihti päevasel ajal enda värskendamiseks kuna selle aroomid püsivad meie ümber ligikaudu kaks tundi. Samuti kasutatakse seda peale pesemist niiskele nahale pritsides.

Kokkuvõttes võib välja tuua ühe lihtsa tabeli aromaatsetest ühenditest:

Parfüüm: 20-30%
Tualettvesi: 5-15%
Kölnivesi: 3-8%

Kõik eelnevad lõhnad koosnevad alkoholist, mis aitab tuua lõhnasid esile, lahjendab kangeid aroome ning stabiliseerib vedelikku, ning aromaatsetest ühenditest, mis annavad selle erilise lõhna. Mida rohkem on alkoholi segus aromaatseid ühendeid, seda kangem ning kauapüsivam on lõhn (samuti kallim). Kasutades aga suurema alkoholisisaldusega vett võib olla kindel, et päeva jooksul võib ennast mugavalt värskendada kartmata ennast lõhnadega üle koormata.

Kokkuvõttes on iga aroom eriline ning olenevalt selle alkoholisisaldusest püsib see kauem või vähem nahal ning on tugevam või nõrgem. Otsides midagi päevaseks ajaks sobivad ideaalselt kõik variandid, otsides kindlat ning tugevat püsivust tuleb vaadata parfüümide poole ning soovides midagi pehmet ning kerget on soovitav proovida parfüümivett või odekolonni.

Tule vali just oma lemmik meie parfüümide e-poest

Share this post